دسته
پیوند روزانه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3509
تعداد نوشته ها : 5
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

در حالی که مواضع اخیر اردوغان، نخست وزیر ترکیه در اجلاس داووس موجی از واکنشهای مثبت رادر افکار عمومی جهان اسلام پدید آورد، اظهارات دو روز گذشته برخی مقامات ارشد این کشور درباره لزوم روابط دوجانبه بین آنکارا و تل آویو، ابهاماتی را درباره سیاست خارجی ترکیه پدید آورده است.
به گزارش الف، "جمیل چیچک" معاون نخست وزیر ترکیه پس از نشست اخیر کابینه ترکیه گفت: ما به روابط 
دو جانبه با اسرائیل اهمیت ویژه ای قائل هستیم. وی افزود: ما به آینده نگاه می کنیم  و به هیچ وجه نمی خواهیم از اسرائیل و از اسرائیلی‌ها انتقاد کنیم. همزمان وزیر خارجه ترکیه نیز بر آمادگی کشورش برای کمک به پیشبرد فرایند صلح میان سوریه و رژیم صهیونیستی تاکید کرد. "علی بابا جان" با تاکید بر لزوم حل اختلاف ها و برقراری صلح میان دمشق و تل اویو تصریح کرد: انکارا برای از سرگیری مذاکرات صلح میان سوریه و رژیم صهیونیستی در زمان مناسب آمادگی دارد.

یک روز پس ماجرای داووس، پرز و اردوغان سعی کردند تا جو دوستانه‌ حاکم در روابط میان دو کشور را بار دیگر برقرار سازند. پرز پنجشنبه شب درست یک روز پس از ماجرای داووس، در گفت‌و‌گویی تلفنی با اردوغان، تاسف خود را از آنچه در این جلسه رخ داد، اعلام کرد. پرز خطاب به اردوغان گفت: «دوستان هم می‌توانند گاهی با هم اختلاف داشته باشند، من احترام فراوانی برای جمهوری ترکیهو شخص شما به عنوان نخست وزیر این کشور قائل هستم».در مقابل رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز اعلام کرد که انتقاد او تنها به سیاست دولت اسرائیل است و او هیچ انتقادی به مردم این کشور و یهودیان ندارد. این درحالیست، که موضع اردوغان در داووس، موجی از ابراز احساسات ضدصهیونیستی مردم ترکیه و افکار عمومی جهان را در پی داشت. در همین حال هفته گذشته، برخی رسانه های منطقه ای اعلام کردند که سیاست اخیر ترکیه، سناریویی برای حذف ایران از نقش رهبری افکار عمومی جهان اسلام و جایگزین کردن انکارا بجای تهران است.

روزگارانی در مابین چند ده پارچه ابادی دو سه تا ابادی که جمعیت و قدرت بیشتری داشتند . به دیگر ابادی ها زور میگفتند و باج خواهی میکردند. تا اینکه مردم یک ده بر آشفته و قیام کردند . و بر علیه زور گویان، داد سخن دادند. و همین شد که مردم و جوانان دیگر ابادی ها به شعار ها و پیشرفت هر چند .گوش فرا داده و جوانان آن قریه ها به بزرگان ابادی های تحت ظلم خودشان اعلام کردند . که چرا شما نیز قیام نمیکنید. خبر به گوش زور گویان رسید . به فکر افتاده و تصمیم گرفتند با دهی که نه اینوری بود و نه انوری (دو سویه). وارد معامله شده و نتیجه ان شد که ان بزرگ ده (دو سویه) بر علیه زور گویان پرخاش کرده و اعلام کردند، که ما ظلم و زور نمیپسندیم. با این سخنرانی جوانان ده دوسویه گلها بر سر وی ریخته و حلوا های شیرین پخش کردند که بله ما هم یکی را داریم که مثل کدخدای انقلابی ده مجاور مان سخن از داد زند.

نتیجه

  • مردم ده دوسویه خام شدند.
  • دیگر احتیاجی به ده مجاور و شعارهای بیدار کننده اش ندارند.
  • مردم روستاهای دیگر نیز یک جایگزین پیدا کرده اند.
  • و سیاست دو سویه به پیش می رود.
    کل داستان ما اینست: این یک پاتک سیاسی بود و هست. که 
    انقلابی چون انقلاب ایران درده دو سویه که خاکش هم دو سویه است (اروپا و اسیایی) اتفاق نیافتد و مردم دیگر روستاها به آن رجوع نکنند.

این اردوان قهرمان در همان جلسه داووس خطاب به شیمون پرز گفت: دو تا از نحست وزیران اسرائیل به من گفتند وقتی سوار بر تانکها وارد غزه می‌شوند نهایت لذت را می‌برند!..( یا یک همچین چیزی! عین جمله یادم نیست نقل به معنی کردم شما خودتان یادتان هست!) خوب 1- باید پرسید: تو چه گفتی؟ 2- چرا نشستی تا این حرف را بزند؟! 3- شما چقدر با هم خودمانی شده بودید که او حرف دلش را به تو گفته! 4- چرا حالا باید افشا می کنی؟ بینید امروز صهیونیست ها قدرت زیادی در سطح جهان و بویژه در آمریکا دارند . هر دولتی از اونجایی که به منافع کشورش نگاه می کند می دانددرگیری با صهیونیست ها یعنی اختلاف با آمریکا و غرب . اختلاف با آمریکا و غرب یعنی از دست دادن منافع اقتصادی و پیشرفت کشور . بنابراین در این دنیا که اکثر کشورها بر اساس اصول مادیسیاست هایشان را اتخاذ می کنند . باید به سیاست های شجاعانه کشور خودمان که به پشتوانه مردم متعهد و انقلابی اتخاذ می شود افتخار کنیم . البته در این بین حداقل وظیفه مسوولین ارشد کشور ایران اینه که به پاس قدردانی از این مردم فهمیده با تصمیمات علمی و عاقلانه نه احساسی علی رغم تحریم ها موجب بهبود رفاه و اقتصاد کشور بشوند . عملی که من معتقدم حداقل 200 سالی هست صورت نمی پذیرد. ما نمی توانیم هم تحریم های بین المللی را تحمل کنیم و هم زمان آثار زیان بار تصمیمات فردی و احساسی را نیز تحمل کنیم. در پایان ما نباید از ترکیه که به منافع اقتصادی خودش و هم چنین عضویت در اتحادیه اروپا می اندیشد توقع زیادی داشته باشیم.

دیدیددرمورد ترکیه وسیاست روابطه بااسراییل آن کشورزودقضاوت کردید! ترکیه برای پیوستن به اتحادیه ی اروپا همه کار میکند چون همه کشورهابفکر منافع ملی خودشان هستند.  هدف از این بازی "اوا نزن کشتیش" گفتن ترکیه، صرفا بازی سیاسی برای تغییر توجهات از ایران به ترکیه است. در این حالت حماس تحت فشار افکار عمومی، مجبور به پذیرش قیمومیت ترکیه شده و ترکیه نیز به همراهی اعراب ، به اندازه کافی به اسرائیل باج خواهد داد. این عمل اردوغان برای نشان دادن این موضوع بود که داشتن روابط با اسرائیل به معنای عدم انتقاد نیست پس همه بیایید با اسرائیل روابط برقرار کنیم و بعدا از آنها انتقاد کنیم. اینکه ترکیه از ورود کمکهای بشردوستانه هلال احمر ایران به لبنان در جنگ 33 روزه از طریق مرزهایش جلوگیری کرد و حالا در اجلاس داووس رفتاریمتفاوت به نمایش گذاشت جای سوال دارد. پر کردن جای ایران را در الگوی مقاومت و پر کردن و کمک به سازش مسلمانان و اسراییل وحرکت در مسیر برنامه های آمریکایی-اسراییلی شاید از جمله اهداف این حرکت ها باشد.

بی پرده بگویم: ما خیلی زود از حول حلیم میفتیم تودیگ و گرنه سیاست خارجی ترکیه هیچ ابهامی ندارد و سیاست خارجی اصولا مجال ابراز احساسات نیست. حال آقای اردوغان یک سری احساساتی از خود نشان داد ولی آن به مفهوم تغییر سیاست خارجی ترکیه نیست که حالا می گویید ابهام بوجود آمده است.
با به به و چه چهی که از 
مقامات و رسانه هایمان در خصوص اظهارات اردوغان شندیم یاد چنین اظهار نظرهایی در زمان راه ندادن مره کاواکچی نماینده زن مجلس ترکیه به پارلمان و اصرار وی بر حفظ حجاب افتنادم که خطیب جمعه کشورمان از آن تجلیل کرد اما خود خانم کاواکچی گفت که مقامات ایران حق ندارند در مورد نبود آزادی برای زنان حرف بزنند در حالی که خود به نوعی دیگر ناقض این آزادی هستند. به نظر می رسد ما باید بارها از این سرخوردگی ها ببینیم تا عبرت بگیریم. و زود نتیجه گیری نکنیم.

منبع: عصر رایانه

 

دسته ها : عمومی
جمعه هجدهم 11 1387
این اولین پست وبلاگ من است. و به خاطر اینکه همه برنامه نویسها اول برنامه ی خود را به این شروع می کنند آن را خیلی دوست دارم. برای همین اولین پستم را با آن شروع کردم.
دسته ها : عمومی
چهارشنبه شانزدهم 11 1387
X